03 August 2017

Jan Nepomucen z kapliczki w Siennie





        Na rozstajnych drogach w Siennie stoi mała kapliczka. W niej Jan Nepomucen, w stroju "służbowym". Obok jest cmentarz. 
Tam wiedzie cienka nić moich wspomnień. Pradziadkowie i prababcie leżą tutaj. 
W czasie wojny cmentarz ucierpiał a i może następne pokolenia wykorzystały poprzednie miejsca pochówku. Tylko niektóre rodziny można znaleźć. Nazwiska powtarzają się.
Ale są tutaj, w pobliżu swoich rodzinnych wsi, Kochanówki, Krzyżanówki i Starej Wsi.


 




 
Wiki:
         Jan Nepomucen, urodzony ok. 1350 roku, po odmówieniu ujawnienia tajemnicy spowiedzi Zofii Bawarskiej królowi czeskiemu Wacławowi IV (król podejrzewał żonę o niewierność), został poddany ciężkim torturom i w konsekwencji wrzucony do Wełtawy w 1393 roku.
Beatyfikowany w 1721 roku. W ikonografii święty przedstawiany jest w stroju kapłańskim, w sutannie, rokiecie, birecie. W ręku palma męczeńska; niekiedy trzyma palec na ustach, symbol zachowanej tajemnicy.
Jego atrybutami są: klucz, książka, kłódka, krzyż w ręce, zapieczętowany list, most (z którego został zrzucony), pieczęć, wieniec z pięciu gwiazd (w środku napis tacui – milczałem), woda, zamek.
Jest patronem jezuitów, Pragi, spowiedzi, dobrej sławy i tonących oraz orędownikiem podczas powodzi. Jest także patronem mostów.
Jest świętym, który chroni pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Jego figury można spotkać przy drogach, mostach, w sąsiedztwie rzek i na rozstajnych drogach.



 
http://nepomuki.pl/nepomuk/kapliczki.htm